.

Projekt Odkryjem ti môj svet spojí zdravých a handicapovaných rovesníkov

"Odkryjem ti môj svet", to je názov projektu, ktorý spojí mladých ľudí zo Špeciálnej školy pre telesne postihnutých, Gymnázia F. Švantnera a Základnej umeleckej školy v Novej Bani. Projekt sa mohol rozbehnúť vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Slovak Telekom pri Nadácii Intenda a Občianskeho združenia pre pomoc deťom s viacnásobným postihnutím. Realizovať sa bude od apríla do septembra 2008, pričom  prvé plánované stretnutie gymnazistov so žiakmi Špeciálnej škole pre telesne postihnutých sa už v apríli uskutočnilo špeciálnej škole na Hrabinách.
Gymnazistov, ktorí prišli v sprievode PaedDr. Oľgy Sobotkovej, čakalo v špeciálnej škole srdečné prijatie.  Keďže mnohí sa tu ocitli po prvý raz,  oboznámili sa bližšie so školou, jej priestormi a nazreli do tried, kde sa žiaci učia. Spoločne sa potom stretli v počítačovej učebni, kde už na nich netrpezlivo čakali žiaci školy, ktorí budú ich partneri v projekte.  Ciele projektu v úvode predstavila PaedDr. Karin Gažiová, zástupkyňa riaditeľky školy: "Som rada, že Gymnázium prijalo pozvanie na spoluprácu a dúfam, že sa s našimi žiakmi vzájomne lepšie spoznáte a možno vzniknú aj nové kamarátstva.  Cieľom projektu je vaša vlastná literárna tvorba, no môžu vzniknúť aj dielka, na ktorých budete vzájomne spolupracovať.  Postupne budete tvoriť a výsledkom by mala byť brožúrka s vašou literárnou tvorbou a ilustráciami, ktorá bude súčasťou gymnaziálneho školského časopisu  Spod Gupne."
Skôr ako začali účastníci projektu tvoriť prvé spoločné dielka, viacerí sa odhodlali prečítať ukážky vlastnej tvorby.  Potlesk poslucháčov potvrdil, že zaujali.  Celkom neformálne sa vzápätí vytvorili skupinky, ktoré sa spoločne pustili do práce.  Počítačovo zdatnejší gymnazisti pomáhali  handicapovaným rovesníkom orientovať sa na internete, kde sa zamerali na súčasnú tvorbu básnikov a prozaikov.

Tvorivé predpoludnie ubehlo veľmi rýchle. Výsledkom prvého stretnutia sú dokonca aj prvé spoločné básničky, z ktorých jednu uverejňujeme . Je o priateľstve a tak je jasné, že výsledkom projektu budú aj nové kamarátske vzťahy. A to je na celom projekte najvzácnejšie - nájsť vhodnú formu na vzájomné spoznávanie sa, stieranie komunikačných bariér a spájanie rozličných svetov mladých ľudí. Verme, že cesta vydláždená veršami bude  viesť k naplneniu tohto cieľa

FOTOGALÉRIA K ZÁVEREČNEJ PREZENTÁCII PROJEKTU A KRSTU ZBIERKY BÁSNÍ

UKONČENIE PROJEKTU

ZBIERKA BÁSNÍ - Odkryjem Ti môj svet (ukážka 1, ukážka 2)