Súčasťou Špeciálnej školy pre telesne postihnutých v Novej Bani sú:

• Odborné učilište pre telesne potihnutú mládež

• Špeciálna základná  škola pre telesne postihnutých

• Špeciálna materská škola pre  mentálne a telesne postihnutých

• Praktická škola

• Špeciálno-pedagogická poradňa

• Školský klub detí pri ŠZŠ TP

zoznamy žiakov

Špeciálna základná škola pre telesne postihnutých

ŠZŠ TP

Zabezpečuje výchovu a vzdelávanie telesne a mentálne, resp. viacnásobne postihnutých detí od šiesteho roku veku. Je plnoorganizovaná a vzdeláva žiakov podľa učebných plánov a učebných osnov pre Variant A – 9 rokov, pre Variant B – 1O rokov a pre Variant C – 10 rokov. Pred nástupom do 1. ročníka ŠZŠ TP navštevujú žiaci Prípravný ročník alebo Špeciálnu materskú školu. V prípade, že je to potrebné, vzdelávajú sa žiaci podľa individuálneho  vzdelávacieho programu. Škola má zriadené dve triedy so špecifickým určením. Je to

• Trieda pre vzdelávanie žiakov s autizmom

• Trieda pre žiakov s ťažkou poruchou komunikačnej schopnosti (nehovoriacich)

Praktická škola

PRŠ

Kód odboru: 64 92 2 00

V Praktickej škole sa vzdelávajú žiaci, ktorí sa v dôsledku svojho zdravotného postihnutia nemôžu vzdelávať v odbornom učilišti. Žiaci sa pripravujú na vykonávanie jednoduchých pracovných činností jeden až tri roky. Do PRŠ sa prijímajú absolventi špeciálnych škôl, alebo integrovaní žiaci so zdravotným postihnutím z bežných škôl. Profilujúcim predmetom sú Remeselné práce, kde sa žiaci učia aranžovať, tkať na ráme, drôtikovať, vyšívať a maľovať na sklo. Absolvent získa osvedčenie o absolvovaní PRŠ.

OU TPM

Škola má otvorené dva trojročné učebné odbory:

Kód : 45 72 2 09  Poľnohospodárska výroba – záhradníctvo kvetinár, zeleninár, sadovník.

Absolvent odboru je  pripravený  na  vykonávanie prác pri ošetrovaní bežných druhov kvetín a zeleniny. Zvládne práce pri úprave terénu pre zakladanie parkov a výsadbu okrasných drevín, pri ošetrovaní a výsadbe kvetinových záhonov. Ovláda metodiku zakladania a ošetrovania trávnikov a zazimovania okrasných drevín.

Po úspěšnom absolvovaní učebného odboru získajú absolventi výučný list, alebo osvedčenie o zaučení alebo zaškolení.

Kód: 31 78 2 02   Výroba konfekcie – ručné techniky a šitie bielizne.

Absolvent  odboru ovláda  prácu na jednoihlovom šijacom stroji a obnitkovacom šijacom stroji. Samostatne zhotoví jednoduché posteľné prádlo, trenírky, dámsku zásteru, dámske pyžamo a župan. Zvláda opravu prádla ručne aj strojovo a ovláda ručné techniky - ručné šitie a vyšívanie,  batikovanie, viazanie uzlov, ručné pletenie, tkanie malých  kobercov a zhotovenie jednoduchej paličkovanej čipky.

Špeciálno – pedagogická poradňa

Špeciálno-pedagogická poradňa , ktorá je zriadená pri  ŠZŠ TP sa podieľa  na výchove a vzdelávaní zdravotne postihnutých detí interných ako aj externých,  s prioritným  zameraním na viacnásobne postihnutých. Zabezpečuje aktívnu účasť rodičov v procese terapeutickej intervencie. ŠPP  zabezpečuje komplexný diagnostický proces a navrhuje primeraný spôsob výchovy a vzdelávania zdravotne postihnutých detí. Z hľadiska personálneho je ŠPP zabezpečená plne kvalifikovaným psychológom, psychopédom (oblasť pedagogiky mentálne postihnutých), somatopédom (oblasť pedagogiky telesne postihnutých, chorých a zdravotne oslabených), logopédom (oblasť pedagogiky rečovo  postihnutých), tyflopédom (oblasť pedagogiky zrakovo postihnutých) a surdopédom (oblasť pedagogiky sluchovo postihnutých).